Spawanie rur i rurociągów
Poniżej prezentujemy metodykę działania i zasady pracy najczęciej wykonywanych usług. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 507-894-524 lub wysłanie zapytania przez formularz kontaktowy.
Spawanie rur ze stali czarnej wykonuje się najczściej metodą 141/111. Czyli przetop wykonuje się metodą 141, inaczej TIG. Jest to spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów takich jak Argon, czy Hel.
Natomiast lico wykonywane jest metodą 111, czyli elektrodą otuloną. W ten sposób wykonujemy spawanie rur o średnicach od DN 100 do DN 900.
Spawanie rur ze stali nierdzewnej wykonuje się przeważnie tylko metodą 141. Na tzw. Poduszce, czyli do wewnątrz rury wpuszcza się gaz w celu formowania grani, a inaczej mówiąc po to, żeby przetopiony materiał ładnie się ułożyły. Taką technologię stosuje się najczęciej w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Pospawane rury/rurociągi najczściej są badane na szczelność, oraz metodami VT, UT, lub RT. Metoda VT to oględziny wizualne, metoda UT to badanie ultradźwiękami, metoda RT to metoda radiologiczna.
Metodą 141 spawa się także rury aluminiowe. Często stosuje się ta metodę do spawania w celu napraw cienkich rurek aluminiowych stosowanych w różnego rodzaju chłodnicach. Grubsze konstrukcje aluminiowe mogą być spawane metodą MIG (Metal Inert Gas) czyli elektrodą topliwą w osłonie tych samych gazów, co metoda TIG, a więc Argon lub Hel.