Menu
2024-06-19

Naprawa spawalnicza - niecodzienne wyzwanie

Jakiś czas temu dostaliśmy zapytanie, czy jesteśmy w stanie wykonać naprawę spawalniczą słupka stalowego stanowiącego element furtki zamykającej wejście na teren ogrodów działkowych przy Rondzie Waszyngtona.

Po wizji lokalnej okazało się, że słupek od poziomu wylewki do wysokości 20 cm praktycznie nie istnieje, a trzymają go tylko elementy płotu, do którego był przyspawany.
Dolne części kątowników, z których płot był wykonany, również praktycznie nie istniały, co było przyczyną takiego stanu? Zastanawiałem się na tym mniej niż pięć minut. Gdy tak stałem i główkowałem sobie, w stronę furtki dziarskim krokiem zmierzał zdrowy, na oko 65-letni oldboy z pięknym rudym pieskiem rasy seter irlandzki. No i już po chwili wszystko było jasne. Piesek, mijając słupek, zatrzymał się, powąchał słupek i prawie w tej samej sekundzie zrobił siku centralnie na ten słupek, a raczej na nieszczęsne jego szczątki.

Od razu stało się jasne, co jest przyczyną tak gwałtownego rdzewienia dolnych partii słupka i płotu. Był to ni mniej, ni więcej psi mocz. Podjęliśmy się naprawy zniszczonych elementów. Pozostał wybór materiału i metody naprawy. Obydwie decyzje były dość proste. Do wymiany należy użyć materiałów jak najbardziej zbliżonych do oryginału, czyli profie i kątowniki stalowe. Natomiast najlepszą metodą spawalniczą było spawanie elektrodą otuloną, czyli inaczej mówiąc metodą 111. Po dogadaniu się z zarządem przystąpiliśmy do wykonania naszej usługi spawalniczej. Słupek nie będzie wyglądał jak nówka sztuka, ale jego życie zostało przedłużone o jakieś 20 lat, z czego 10 na naszej gwarancji Pozostaje jedna rada. Trzeba częściej malować i odnawiać takie elementy, gdyż zapach świeżej farby zniechęca naszych pupilków do znaczenia swoich terenów i miejsc spacerków.

P.U.H. Weldmag
Tel.: +48 507 894 524
 
Warszawa
ul. Szałwiowa 2